استاد شهید مرتضی مطهری استاد شهید مرتضی مطهری استاذ شهید مرتضی مطهری استاد مطهری استاد شهید مرتضی مطهری
  • مقالات
  • زندگینامه
  • سیری در نهج البلاغه
  • جاذبه و داقعه علی
  • اشعار
  • آثار استاد
  • صوت
  • تصویر
لوگوی پایگاه گوهر مطهر
گوهر مطهر
سایت های ارزشی
http://rasekhoon.net/ http://www.imam-khomeini.ir/ http://khamenei.ir/ http://motahari.ir/ http://dl.tobayen.ir/uploads/img/logo05.jpg http://tobayen.ir/
شما هم جزء حامیان باشید...
 

بحث هاى نهج البلاغه در این زمینه مختلف و متنوع است. قسمتى از آنها از نوع مطالعه در مخلوقات و آثار صنع و حكمت الهى است.در این قسمت گاهى نظام كلى آسمان و زمین را مطرح مى ‏كند،گاه موجود معینى را مثلا«خفاش‏»یا«طاووس‏»یا«مورچه‏»را مورد مطالعه قرار مى‏دهد و آثار آفرینش یعنى دخالت تدبیر و توجه به هدف را در خلقت این موجودات ارائه مى ‏دهد.

 

ما براى اینكه نمونه ‏اى از این قسمت ‏به دست داده باشیم،بیان آن حضرت را در مورد«مورچه‏»نقل و ترجمه مى ‏كنیم.در خطبه‏227 چنین آمده است:!380 الا ینظرون الى صغیر ما خلق كیف احكم خلقه و اتقن تركیبه و فلق له السمع و البصر،و سوى له العظم و البشر؟انظروا الى النملة فى صغر جثتها و لطافة هیئتها لا تكاد تنال بلحظ البصر،و لا بمستدرك الفكر،كیف دبت على ارضها و صبت على رزقها،تنقل الحبة الى جحرها و تعدها فى مستقرها،تجمع فى حرها لبردها و فى وردها لصدرها،مكفولة برزقها،مرزوقة بوفقها،لا یغفلها المنان،و لا یحرمها الدیان،و لو فى الصفا الیابس و الحجر الجامس،و لو فكرت فى مجارى اكلها و فى علوها و سفلها،و ما فى الجوف من شراسیف بطنها،و ما فى الراس من عینها و اذنها لقضیت من خلقها عجبا.

آیا در مخلوق كوچك او دقت نمى‏كنند؟چگونه به خلقتش استحكام بخشیده و تركیبش را استوار ساخته،به او دستگاه شنوایى و بینایى عنایت كرده و استخوان و پوست كامل داده است؟

در مورچه با این جثه كوچك و اندام لطیف بیندیشید. آنچنان كوچك است كه نزدیك است ‏با چشم دیده نشود و از اندیشه غایب گردد.چگونه با این جثه كوچك روى زمین مى ‏جنبد و بر جمع روزى عشق مى‏ ورزد و دانه را به لانه خود حمل مى‏كند و در انبار نگهدارى مى ‏نماید،در تابستانش براى زمستانش گرد مى ‏آورد و هنگام ورود اقامت زمستانى،زمان بیرون آمدن را پیش‏بینى مى ‏كند.اینچنین موجود اینچنین روزى ‏اش تضمین شده و تطبیق داده شده است. خداوند منان هرگز او را از یاد نمى ‏برد،و لو در زیر سنگ سخت‏باشد.اگر در مجراى ورودى و خروجى غذا و در ساختمان شكم او و گوش و چشم او كه در سرش قرار داده شده تفكر و تحقیق كنى و آنها را كشف كنى،سخت در شگفت‏ خواهى رفت.

ولى بیشتر بحثهاى نهج البلاغه در باره توحید،بحثهاى تعقلى و فلسفى است.اوج فوق العاده نهج البلاغه در این بحثها نمایان است.در بحثهاى توحیدى تعقلى نهج البلاغه آنچه اساس و محور و تكیه‏گاه همه بحثها و استدلالها و استنتاج هاست،اطلاق و لاحدى و احاطه ذاتى و قیومى حق است.على علیه السلام در این قسمت داد سخن را داده است،نه پیش از او و نه بعد از او كسى به او نرسیده است.

مساله دیگر«بساطت مطلقه‏»و نفى هر گونه كثرت و تجزى و نفى هر گونه مغایرت صفات حق با ذات حق است.در این قسمت نیز مكرر بحث‏به میان آمده است.

یك سلسله مسائل عمیق و بى‏ سابقه دیگر نیز مطرح است از قبیل:اولیت‏ حق در عین آخریت او و ظاهریت او در عین باطنیتش،تقدم او بر زمان و بر عدد و اینكه قدمت او قدمت زمانى و وحدت او وحدت عددى نیست،علو و سلطان و غناى ذاتى حق،مبدعیت او و اینكه شانى او را از شان دیگر شاغل نمى ‏شود،كلام او عین فعلش است،حدود توانایى عقول بر ادراك او و اینكه معرفت ‏حق از نوع تجلى او بر عقول است نه از نوع احاطه اذهان بر یك معنى و مفهوم دیگر، سلب جسمیت و حركت و سكون و تغییر و مكان و زمان و مثل و ضد و شریك و شبیه و استخدام آلت و محدودیت و معدودیت از او،و یك سلسله مسائل دیگر .

اینها مباحثى است كه در این كتاب شگفت مطرح است و یك فیلسوف وارد در عقاید و افكار فلاسفه قدیم و جدید را سخت غرق در اعجاب مى ‏كند

منبع سیری در نهج البلاغهمربوط به موضوع : سیری در نهج البلاغه
ادامه مطلب
نویسنده : فرزاد راعی .:. تاریخ : 12:26 ق.ظ .:. نظرات()
پنجشنبه 27 آذر 1393 02:44 ب.ظ
شبی بر حسب اتفاق شنونده سخنرانی استاد مطهری رضوان الله علیه در مورد إلهیات در نهج البلاغه بودم كه در ان به خلقت مورچه پرداخته بود باعث امتنان است اگر در دستیابی به فایل صوتی این سخنرانی مرا مساعدت كنید

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات